Spoločná cesta Úradu komisára pre deti a ministerstiev k lepšiemu životu detí z marginalizovaných rómskych komunít

Úvodná fotografia k novinke

Úrad komisára pre deti  zorganizoval pracovné stretnutie v Lomničke, ktorého cieľom bolo vypracovať efektívny plán na riešenie problémov detí z marginalizovaných rómskych komunít. Stretnutia sa zúčastnili odborníci z viacerých rezortov, samospráv, cirkvi, akademickej obce a mimovládnych organizácií. Komisár pri otvorení zdôraznil potrebu presunu riešení na regionálnu úroveň, pretože systémy v Bratislave a Bruseli často nereflektujú reálne podmienky v lokalitách, kde sú problémy najakútnejšie. Dnešné celodenné pracovné stretnutie v Lomničke prinieslo viacero návrhov na riešenie problémov v rómskych komunitách. Tie boli následne prekonzultované so štátnymi tajomníkmi a ďalšími zástupcami ministerstiev.

Problémy so školskou dochádzkou aj školskou infraštruktúrou
Jedným z najväčších problémov, ktorý bol na stretnutí spomínaný, je nízka školská dochádzka detí z marginalizovaných rómskych komunít. Riaditeľ ZŠ Lomnička  upozornil na vysokú absenciu žiakov, pričom niektorí školáci majú až 370 vymeškaných hodín. V súvislosti s tým sa diskutovalo o nutnosti obmedziť možnosť ospravedlniť absenciu rodičmi na 5 dní za polrok, pričom ďalšie absencie by museli byť lekársky potvrdené. Okrem toho sa presadzuje aj zlepšenie infraštruktúry v okolí osád a významným krokom by bolo aj presmerovanie príspevkov pre prvákov priamo na školy, čo zabezpečí efektívnejšie využitie financií. Zaujímavým návrhom, ktorý bol úspešne otestovaný v susednom Maďarsku bolo nadviazanie získania vodičského oprávnenia na absolvovanie povinnej školskej dochádzky.

Riešenie environmentálnych problémov v rómskych osadách
Kľúčovým návrhom zapojených diskutujúcich organizácií  je zvýšiť zodpovednosť obcí za odvoz odpadu a vytvoriť legislatívnu úpravu, ktorá umožní rýchlejšie vysporiadať pozemky pre nové projekty. Rovnako dôležité je odstránenie nelegálnych skládok v spolupráci s miestnymi samosprávami, čo prispeje k lepšiemu životnému prostrediu v týchto oblastiach. 

Očkovanie a prevencia závislostí
Ministerstvo zdravotníctva predstavilo ambiciózne akčné plány a už bežiace alebo plánované projekty na zlepšenie celkového zdravia, nielen zdravotnej starostlivosti pre deti a maloleté matky v marginalizovaných komunitách. Z pohľadu diskutujúcich zástupcov organizácií, ktoré pracujú s deťmi z marginalizovaných komunít je dôležitý prístup detí k zdravotnej starostlivosti a zvýšenie miery očkovania. Regionálny úrad verejného zdravotníctva priniesol dáta z prieskumu, ktorý ukázal že identifikovali 226 lokalít s nízkym hygienickým štandardom, v ktorých žije viac ako 40 000 detí do 15 rokov. Priemerná zaočkovanosť je len tretinová a vo viac ako 20 lokalitách je úplne nulová. Priemerná vzdialenosť k lekárovi je 7,5 km, pričom mnohí obyvatelia si nemôžu dovoliť cestu k pediatrovi. V 57 lokalitách sídli pediater, no terénna sociálna práca bola vykonaná len v 123 lokalitách. Najzákladnejšou prioritou je zabezpečenie pitnej vody a kanalizácie. V lokalitách, kde výkaly stekajú po cestách, je vysoké riziko šírenia infekčných ochorení. Problémom sú nelegálne skládky a výdajné miesta pitnej vody, kde obyvatelia nemajú dostatočné informácie o správnom skladovaní vody a často ju nalievajú do znečistených nádob, čím zvyšujú riziko ďalších nákaz.

Spolupráca pri ochrane a rozvoji komunít
Ministerstvo vnútra navrhlo konkrétne kroky na zvýšenie bezpečnosti v komunitách, ako aj zníženie kriminality medzi mladistvými. Podľa štátnej tajomníčky by bolo nevyhnutné vybudovať komunitné centrá a multifunkčné ihriská, ktoré by pomohli zmierniť problémy s voľným časom detí. Okrem toho sa diskutovalo aj o rozšírení projektov, ako sú MOS-ky, ktoré sa osvedčili pri prevencii kriminality a zabezpečení dozorov nad správaním v rómskych komunitách.

Toto stretnutie ukázalo nielen to, čo sa aktuálne z pohľadu legislatívy dá alebo nedá, ale najmä to, že jediný spôsob, ako dosiahnuť trvalé zlepšenie životných podmienok detí z marginalizovaných rómskych komunít, je koordinovaný a komplexný prístup zo strany štátu, samospráv a ďalších zainteresovaných aktérov. Úrad komisára pre deti vníma tento krok ako začiatok dlhodobého úsilia na zlepšenie situácie. Jednotliví aktéri sa rozdelili do špecializovaných pracovných skupín, v ktorých budú ďalej spolupracovať a doťahovať jednotlivé návrhy.

Vyjadrenie komisára pre deti k pracovnému stretnutiu v Lomničke v rámci výzvy SOS pre deti z marginalizovaných rómskych komunít

“Na začiatku sme zdôraznili, že už to, že o tejto téme budeme otvorene a bez príkras hovoriť a pomenovávať problémy prispieva k ich riešeniu. To najdôležitejšie je, ako budeme postupovať ďalej spoločne. Prax ukazuje, že mnohé čiastkové riešenia fungujú, no ako celok nám systém stále zlyháva. Preto je naším cieľom posunúť veci dopredu – nie obviňovať, ale hľadať efektívne riešenia pre problém, ktorý je neriešený už 30 rokov. Pred mesiacom sme otvorili diskusiu o spolupráci a z nej vzišli konkrétne výzvy, na ktorých teraz pracujeme. Nemáme ilúziu, že situáciu vyriešime za týždeň. Tento problém si vyžaduje nadrezortný prístup, pretože žiadne ministerstvo ho nedokáže vyriešiť samo. Na dnešnom stretnutí sme sa preto stretli s odborníkmi z viacerých rezortov, inštitúcií, cirkvi a akademickej obce, aby sme spoločne diskutovali o riešeniach pre deti z marginalizovaných rómskych komunít. Predstavili sme hlavné výzvy v jednotlivých oblastiach a naším cieľom je hľadať dlhodobo udržateľné a reálne aplikovateľné riešenia, ktoré budú vychádzať priamo z potrieb regiónov.”

Späť na zoznam aktualít