Slovensko bude koordinovať medzinárodný projekt Európskej siete detských ombudsmanov

Úvodná fotografia k novinke

V dňoch 19.-21. septembra sa v belgickom Bruseli konala Výročná konferencia a Valné zhromaždenie Európskej siete detských ombudsmanov (ENOC). Slovenský komisár pre deti je členom tejto medzinárodnej organizácie, ktorá združuje nezávislé inštitúcie na ochranu práv detí. „Medzinárodným spoluprácam som veľmi otvorený a teším sa im. Je to skvelý spôsob ako sa učiť a inšpirovať od iných krajín, ktoré môžu byť v ochrane práv detí ďalej ako my,“  hovorí komisár pre deti Jozef Mikloško.

Na konferencii vystúpili aj mladí poradcovia zapojení do projektu ENYA (European Network of Young Advisors). Tento projekt je jednou z kľúčových aktivít ENOCu a jeho cieľom je aktívne zapájať deti a mladých ľudí do celoročnej práce detských ombudsmanov a poskytnúť im možnosť, aby ich názory a postoje boli vypočuté a prezentované na úrovni, ktorá presahuje hranice ich krajiny - na európskej úrovni.

Na konferencii preto vystúpila aj mladá poradkyňa Elenka z Gymnázia Matky Alexie v Bratislave, ktorá spoločne s mladými z 18 rôznych krajín a regiónov prezentovala odporúčania pre ombudsmanské inštitúcie. “Som veľmi vďačná za príležitosť zúčastniť sa projektu ENYA. Prezentovať naše názory pred ochrancami detských práv v Európe bolo niečo výnimočné. Verím, že naše odporúčania jednotlivé inštitúcie využijú pri svojej práci,“ hovorí študentka Elenka. 

Projekt ENYA je každoročne koordinovaný jedným z členských štátov medzinárodnej organizácie, pričom hlavný koordinátor pre nasledujúci rok je odhlasovaný Valným zhromaždením. “Výbornou správou je, že hlavným koordinátorom pre projekt ENYA 2024 bude Slovensko. Budeme teda hostiteľom pre 36 mladých poradcov z 18 rôznych európskych krajín, ktorí budú spoločne na medzinárodnom fóre vytvárať pre ombudsmanské inštitúcie odporúčania týkajúce sa detí v štátnych zariadeniach,” vysvetľuje komisár pre deti Mikloško.

Späť na zoznam aktualít