Príhovor komisára - Začiatok školského roka 2022/2023

Úvodná fotografia k novinke

Milé deti, žiaci základných a študenti stredných škôl,

dúfam, že ste si oddýchli a už sa tešíte do školy - na nových kamarátov, učiteľov a na nové vedomosti a aj veselé príhody. Úprimne vás pozdravujem, ako nový parlamentom zvolený komisár pre deti.

Srdečne vítam 663 tisíc žiakov základných a stredných škôl, najmä však nových prvákov, ktorých bude na Slovensku takmer 60 tisíc. Verím, že sa vám  škola stane druhým domovom a že rodičia a učitelia vám pomôžu zvládnuť novú situáciu. Teším sa, že mi  napíšete o vás, vašich úspechoch a problémoch. Rád vám odpoviem a keď ma pozvete, vašu školu navštívim.

Pre dnešný svet, ktorý sa rýchlo rozvíja, je vzdelanie dôležité. O čo viac budete dávať pozor v škole, o to menej budete mať povinnosti doma. Získate nové poznatky, ktoré vám pomôžu pochopiť, čomu by ste sa chceli v budúcnosti venovať. Budete isto navštevovať aj záujmove krúžky, v ktorých zistíte, čo vás zaujíma a aké máte nadanie. Mali by ste sa zaujímať aj o hudbu, literatúru a umenie, možno, že z niekoho bude raz hudobný skladateľ, spisovateľ, či maliar.

Nesmiete zabúdať ani na šport, možno, snáď niekto sa stane výborný športovec alebo športovkyňa.  Šport je dôležitý aj pre vaše zdravie a preto denne športujte. Vaši učitelia a tréneri vám poradia, aký máte talent a čomu by ste sa mali venovať.

V škole získate aj nové známosti a kamarátstva. Verím, že sa budete s nimi mať dobre a že vaši učitelia vás budú s láskou pripravovať do života.

Všetkým vám zo srdca prajem, aby školský rok bol úspešný a priniesol vám zaujímavé udalosti.   Ďakujem aj vašim učiteľom, ktorí k vám budú isto obetaví a spravodliví. Aj im prajem radosť a tvorivosť v živote a veľa zdravia a síl k zvládnutiu náročných povinností. Po vašich rodičoch sú určite najdôležitejšími osobami, ktoré budete denne stretať.

Som pripravený vám pomôcť a zastať sa vašich záujmov a práv. Ak mi napíšete, budem sa tešiť a podľa možnosti vám odpoviem. Ak ma pozvete, rád vašu školu aj navštívim.

Srdečný pozdrav s prianím všetkého dobrého želá,

Jozef (Jogo) Mikloško

komisár pre deti

Späť na zoznam aktualít