Komisár pre deti sa zúčastnil 26. Výročnej konferencie Európskej siete ombudsmanov pre deti

Úvodná fotografia k novinke

Komisár pre deti Jozef Mikloško sa zúčastnil 26. Výročnej konferencie Európskej siete ombudsmanov pre deti. Konferencia sa konala 19. - 21. 9. 2022 v islandskom Reykjavíku. Konferencie sa zúčastnilo 16 detí zapojených v projekte ENYA a predstavilo komisárom pre deti svoje odporúčania na tému klimatická spravodlivosť. Mikloško členov informoval o pripravovanom výskume a detských parlamentoch. 

V dňoch 19.-21. 9. 2022 sa komisár pre deti Jozef Mikloško zúčastnil 26. Výročnej konferencie krajín ENOC (Európska sieť ombudsmanov pre deti), ktorá sa konala v konferenčnom centre Harpa v Reykjavíku. Hostiteľkou konferencie bola islandská ombudsmanka pre deti Salvör Nordal, ktorá pri tejto príležitosti prevzala predsedníctvo ENOC na nasledujúci rok. Program konferencie sa venoval hlavne téme klimatická spravodlivosť, súčasťou však bolo aj valné zhromaždenie členov, na ktorom bola okrem iného prijatá rezolúcia proti energetickej kríze. 

Jednotliví komisári na konferencii referovali o svojich aktivitách, pričom slovenský komisár pre deti informoval o pripravovanom výskume a detských parlamentoch. "Medzinárodným spoluprácam som veľmi otvorený a teším sa im. Je to skvelý spôsob ako sa učiť a inširovať od iných krajín, ktoré môžu byť v ochrane práv detí ďalej ako my."  hovorí komisár pre deti Jozef Mikloško.

Súčasťou konferencie boli aj mladí zo 16 krajín a regiónov zapojení v projekte ENYA (Európska sieť mladých poradcov). Úlohou členských krajín je vytvoriť každoročne tím mladých ľudí, s ktorými spolupracujú na vytvorení návrhov riešenia určitého problému. V roku 2022 mladí poradcovia riešili tému klimatická spravodlivosť. Na medzinárodnom fóre, ktoré sa konalo 28. - 30.6.2022 vytvorili odporúčania pre ENOC, ktoré na výročnej konferencii predstavili komisárom členských krajín.

Za Slovensko sa konferencie zúčastnila Ivanka Doktorová z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne. Konferenciu hodnotí veľmi pozitívne: "Bola to pre mňa opäť výnimočná príležitosť. Je skvelé vidieť ako dospelých naozaj zaujíma, čo si o problémoch myslíme my, deti."

Na konferencii vystúpila aj ochrankyňa práv detí a vojnových obetí Olga Altunina z Ukrajiny, ktorá účastníkom priblížila situáciu detí na Ukrajine a vyzvala európske krajiny k spolupráci v ochrane práv ukrajinských detí.

Späť na zoznam aktualít