Komisár pre deti Jozef Mikloško pokračuje v terénnom mapovaní situácie detí z marginalizovaných komunít

Úvodná fotografia k novinke

Po utorkovom celodennom rokovaní v Lomničke, zorganizovanom Úradom komisára pre deti, na ktorom sa odborníci a zástupcovia rezortov zaoberali problematikou pomoci deťom z marginalizovaných komunít, sa komisár Jozef Mikloško rozhodol pokračovať v osobných návštevách regiónov s najväčšími problémami. 

V stredu bola jeho cieľom  obec Stráne pod Tatrami, kde sa nedávno odohral incident, pri ktorom mali byť deti vo veku 11-13 rokov z miestnej základnej školy napadnuté priamo policajtmi. Tento incident je momentálne vo vyšetrovaní.

Komisár Mikloško sa už minulý týždeň stretol s matkami napadnutých detí spolu s verejným ochrancom práv, pričom dnes v rámci svojej pracovnej cesty navštívil školu, ktorá je prevažne navštevovaná deťmi z marginalizovaných komunít. Jeho návšteva zahŕňala štyri kľúčové stretnutia – s riaditeľkou školy, pedagógmi, členmi rozvojového tímu školy a samotnými deťmi nezávisle v dvoch triedach. Cieľom stretnutí bolo mapovanie situácie a zistenie koreňov problému, ktorý viedol k incidentu a k zhoršujúcim sa agresívnym prejavom medzi deťmi, na ktoré sa sťažujú aj samotní pedagógovia.

„Chcel som sa vypočuť obe strany – vedenie školy, učiteľov a zároveň som mal príležitosť rozprávať sa s rozvojovým tímom a deťmi v dvoch triedach nezávisle. Po včerajšom stretnutí s predsedom PRŠI (prorómska školská iniciatíva) ide o ďalšie terénne stretnutie, ktoré nám pomôže lepšie pochopiť, čo sa deje v týchto školách, pretože nám narastajú aj prejavy agresivity,“ povedal komisár Mikloško.

Komisár dôrazne odsúdil akékoľvek prejavy násilia na deťoch, obzvlášť keď sa tieto prejavy týkajú policajtov, ktorí by mali byť pre deti vzorom a vzbudzovať dôveru. "Je neakceptovateľné, aby akékoľvek dieťa, a už vôbec nie také, ktoré pochádza z marginalizovanej komunity, bolo vystavené násiliu zo strany tých, ktorí sú tu na to, aby ich chránili,“ dodal Jozef Mikloško, ktorý sa  zaujímal aj o opakované problémy, ktoré sa vyskytujú priamo na škole, a ktoré môžu prispieť k zhoršovaniu vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, ako aj medzi samotnými žiakmi. Tieto problémy si vyžadujú komplexný prístup a riešenie, ktoré bude zohľadňovať špecifiká škôl navštevovaných deťmi z marginalizovaných komunít.

„V spolupráci s odborníkmi pripravujeme dokument, ktorý bude jasne definovať, ako sa majú zohľadniť špecifiká týchto škôl, aby sa zabezpečila efektívna podpora a vytvorilo prostredie, ktoré bude podporovať zdravý vývoj detí,“ uzavrel komisár pre deti.

Komisár pre deti týmto pokračuje vo svojej iniciatíve na zlepšenie podmienok pre deti z marginalizovaných komunít a zabezpečenie ich ochrany pred akýmikoľvek prejavmi násilia či diskriminácie.

Späť na zoznam aktualít