V dňoch 1. a 2. júla 2024 sa v Bratislave konalo medzinárodné fórum ENYA 2024 s témou, ktorá bola výzvou pre túto inštitúciu a bola preberaná vôbec prvýkrát: Práva detí umiestnených v náhradnej starostlivosti.
Deti v náhradnej starostlivosti sa považujú za obzvlášť zraniteľné. Každá forma alternatívnej starostlivosti má svoje špecifiká, ktoré vyžadujú zvláštnu pozornosť. Vytvorenie bezpečného, podporného a ochranného prostredia pre tieto deti je jednou z kľúčových úloh každého štátu, keď ich rodiny nie sú schopné poskytnúť takéto prostredie. Súčasťou podpory detí v náhradnej starostlivosti je zabezpečiť, aby každé dieťa malo právo byť vypočuté. Hlas týchto detí je mimoriadne dôležitý pre inštitúcie pre ochranu práv detí. Na poskytnutie včasných zásahov do ich skutočných potrieb potrebujú tieto inštitúcie počúvať ich názory, skúsenosti a pochopiť ich situáciu.
Tím mladých poradcov komisárov pre deti ENYA tentokrát tvorili deti a mládež z náhradnej starostlivosti a ich úlohou bolo pomôcť skoncipovať a odhlasovať tie najdôležitejšie odporúčania pre detských ombudsmanov , ktoré budú prezentované v septembri na výročnej konferencii európskej siete detských ombudsmanov v Helsinkách. Fóra sa osobne zúčastnila a na jeho priebeh dohliadala aj predsedníčka ENOC, Caroline Vrijens.
Tento rok sa fórum ENYA 2024 konalo na Slovensku a organizátorom bol práve slovenský Úrad komisára pre deti. Zúčastnili sa ho mladí ľudia a koordinátori zo 16-tich členských inštitúcií z 15-tich krajín Európy. Mladí ľudia umiestnení v systémoch náhradnej starostlivosti pracovali 2 dni v tímoch a odhlasovali odporúčania, ktoré vychádzajú priamo z ich osobných skúseností a ktoré by mali zlepšiť ochranu ich práv.
10 TOP odporúčaní, ktoré vzišli z fóra ENYA2024 v Bratislave
- Monitorovanie podmienok, v ktorých dieťa žije, aby sa zabezpečila primeraná starostlivosť a ochrana: Autority a kompetentné orgány musia pravidelne a efektívne kontrolovať životné podmienky v prostredí náhradnej starostlivosti, kde je dieťa umiestnené a to čo najskôr. Toto je obzvlášť dôležité pre deti žijúce v centrách a pestúnskych rodinách. Vykonávajte neohlásené návštevy, aby bol monitorovací proces efektívnejší. Promptne reagujte a riešte problematické situácie týkajúce sa životných podmienok, nie len to, čo dieťa robí. Proces monitorovania by mal byť písomne zdokumentovaný a mala by sa vykonať podrobná štúdia situácie každého dieťaťa.
- Ak je to možné, neodstraňujte dieťa alebo mladú osobu z ich územia alebo kultúry po tom, čo sa stali súčasťou systému ochrany: Tým sa zníži množstvo zmien, ktorým musia mladí ľudia čeliť.
- Zlepšenie procesu a času určovania typu náhradnej starostlivosti pre každý prípad: Prijmite opatrenia, aby deti už neboli umiestňované do inštitúcií (niekedy je rezidenčná starostlivosť najlepším miestom pre dieťa), ale aby žili v prostredí blízkom rodine, pokiaľ je to bezpečné. Pri rozhodovaní zohľadnite názor dieťaťa podľa jeho veku a vývoja, ako aj mnoho praktických okolností, ako sú záujmy detí a potenciálnych opatrovateľov a podporných pracovníkov a ďalšie okolnosti charakterizujúce osobu. Pred prijatím rozhodnutia by sa deti a opatrovatelia mali navzájom spoznať.
- Poskytujte individuálny prístup ku každému dieťaťu, zohľadňujúc jeho individuálne potreby a okolnosti: Poskytujte psychologickú podporu na pomoc dieťaťu pri zvládaní emocionálnych ťažkostí pri vstupe do nového prostredia. Deti a mladí ľudia v náhradnej starostlivosti často potrebujú pomoc odborníkov na duševné zdravie. Aby sa zaručila dostupnosť, malo by byť dostupných viac odborníkov na duševné zdravie. Schopnosti odborníkov by mali byť rozmanitejšie, aby deti neboli presúvané od jedného odborníka k druhému. Prístup k psychologickej podpore by mal byť bezplatný, včasný a bez akýchkoľvek obmedzení a požiadaviek. Po každom presune by mala byť povinná kontrola.
- Poskytujte bezplatnú psychosociálnu podporu rodičom, ktorí nie sú schopní vykonávať svoju rodičovskú úlohu: Podporte kontakt dieťaťa s rodičom spôsobom, ktorý umožní obnovu dôvery a zabezpečte riadne monitorovanie pokroku pri znovuzjednotení, sociálnymi službami v komunite. Poskytujte podporu po opatrovníctve: mladí dospelí, ktorí opúšťajú náhradnú starostlivosť po dosiahnutí veku 18 rokov, by mali byť finančne a psychosociálne podporovaní, aby sa podporila a uľahčila ich sociálna inklúzia, až kým nebudú schopní stáť na vlastných nohách (najmenej do veku 24 rokov).
- Zabezpečte, aby všetci mladí ľudia mali individuálny plán po opatrovníctve a podporu v oblasti bývania, práce alebo štúdia po dosiahnutí veku 18 rokov (až do veku 24 rokov podľa potreby).
- Všetci dospelí zapojení do života detí v náhradnej starostlivosti by mali pravidelne absolvovať školenia na rôzne témy:
- Práva detí
- Duševné zdravie a pohoda
- Zvládanie traumy
- Pochopenie neurodiverzity
- Postihnutia
- Emocionálny vývoj tínedžerov
- Súčasné výzvy, ktorým čelia deti a mladí ľudia
- Školenie komunikačných zručností, vrátane neverbálnej komunikácie, by malo byť spolu vytvárané opatrovateľmi a dospelými spolu s mladými ľuďmi. Opatrovatelia by mali mať podporu od kolegov a niekoho, koho môžu požiadať o radu.
- Vytvorenie rady mladých ľudí pod opatrovníctvom a bývalých opatrovníkov na obhajobu práv detí a mladých ľudí: Odporúča sa vytvoriť orgán účasti, ktorý zabezpečí, že práva detí a mladých ľudí v opatrovníctve sú rešpektované. Táto rada by sa snažila riešiť záležitosti, ktoré často s potrebnou rýchlosťou nevybavuje ani orgán na ochranu detí, ani jeho územné tímy.
- Právo byť vypočutý: Všetky deti musia byť vypočuté a ich slová musia byť brané vážne a podľa ich názoru musia byť podniknuté kroky. Dospelí by nemali robiť predpoklady o našich pocitoch a mali by veriť tomu, čo im hovoríme.
- Právo byť rovnako liečený, milovaný a opatrený: V pestúnskych centrách by sa malo vyhnúť protekcionizmu. Potrebujeme menšie centrá, aby sa deti cítili ako doma.